Zawód podologa jest dosyć młodym zawodem, a powstał w efekcie tego, że kosmetolodzy zauważyli wiele dolegliwości stóp swoich pacjentów podczas rutynowych zabiegów kosmetycznych. Wtedy jakiekolwiek problemy ze stopami należało konsultować często z wieloma specjalistami z różnych gałęzi medycyny, co było bardzo kłopotliwe dla pacjenta, który potrzebował pomocy. Tak oto powstała podologia. Nie jest ona jeszcze odrębną gałęzią medycyny, ale wkrótce powinno się to zmienić. Specjalizacja medyczna w kierunku zdrowia stóp z pewnością odciążyłaby innych specjalistów takich jak diabetolodzy, chirurdzy, czy ortopedów.
Dolegliwości usuwane przez podologów.
Podologia zajmuje się diagnozowaniem problemów ze stopami, dlatego właśnie każdy z zabiegów opiera się na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem/klientem oraz badaniu stóp. Samo badanie jest w stanie dostarczyć wiele informacji co do stanu zdrowia stóp nawet w przypadku, gdy klient ich fizycznie nie odczuwa, a w przyszłości ich rozwój doprowadziłby do poważniejszych dolegliwości i schorzeń. Badanie składa się na ocenę stanu stóp pod kątem neurologicznym, anatomicznym, czy dermatologicznym.
Poza tym ważne jest sprawdzenie stanu samego układu krążenia krwi, gdyż problemy z tym właśnie układu powoduje wiele problemów, które odbijają się na stanie zdrowia właśnie stóp. Podolog może również pobierać materiał do badań, których wynik będzie bardzo cenny podczas stawiania diagnozy ewentualnych stanów chorobowych. Podolog usuwa takie dolegliwości, jak:
- problemy z krążeniem w kończynach spowodowane przez cukrzycę,
- usuwanie dolegliwości grzybiczych,
- usuwanie skutków zakażeń bakteryjnych i wirusowych,
- rehabilitacja stóp z haluksami,
- eliminacja kurzajek, modzeli i odcisków.
Ponadto podolog przejmuje pracę pedikiurzystki i z równie dobrymi skutkami jest w stanie pielęgnować stopy. Praca podologa w tym zakresie nierzadko koncentruje się na stopach problematycznych, z którymi gabinet kosmetyczny zwykle nie daje sobie rady. Prace pielęgnacyjne stóp wykonywane przez podologa to:
- usuwanie zrogowaceń skóry stóp,
- wykonanie masaży stóp o charakterze terapeutycznym,
- pedicure stóp wraz z rekonstrukcją i opracowaniem paznokci,
- opracowanie wkładek do obuwia, opatrunków itp.
Sprawdzony podolog w Lublinie
W Lublinie można przebierać w salonach i gabinetach kosmetycznych, które oferują również usługi podologa, ale nie zawsze będziemy z nich zadowoleni. Bez znaczenia, czy chodzi o kobiety, czy mężczyzn, podolog podologowi nie jest równy. Powinno być inaczej, jednak podolog jest młodym zawodem i często zdarza się tak, że nie do końca przeszkoleni ludzie starają się pomóc klientom podologicznie. Wtedy mogą wynikać z tego przeróżne kłopoty.
Poszukując zaufanego podologa, warto posiłkować się w stronami, które od dłuższego czasu zajmują się kosmetyką ciała, jak na przykład https://www.moment.pl/inne/podolog/lublin, za pomocą której możemy mieć dostęp do najlepszych i najlepiej wykształconych specjalistów w branży.