Prowadzenie firmy we współczesnym świecie stanowi nie lada wyzwanie. Na ten ciężki kawałek chleba składają się, przede wszystkim, niesprzyjająca infrastruktura gospodarcza, pandemiczne warunki pracy firm oraz skomplikowane i niejednoznaczne przepisy prawne. Z tymi ostatnimi pomoże uporać się, skierowana do firm profesjonalna obsługa prawna.
Obsługa prawna spółek i firm
Ze względu na wspomniane powyżej przeciwności, wielu przedsiębiorców podejmuje decyzję o nawiązaniu współpracy z kancelarią prawną. Współpraca ta może mieć charakter tymczasowy bądź też trwały. Obejmuje ona cały pakiet usług związany z zabezpieczeniem prawnych interesów przedsiębiorstwa. Choć mogłoby się wydawać, że usługa ta jest skierowana raczej do dużych korporacji i rozbudowanych spółek, to coraz częściej korzystają z niej także małe firmy, a nawet firmy w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej.
Czynności wchodzące w zakres obsługi prawnej firm
W ramach obsługi prawnej firm, kancelaria zajmuje się rozwiązywaniem bieżących zagadnień prawnych, związanych z działalnością firmy. Prawnik, zatrudniony w celu wsparcia prawnego firmy, będzie mógł świadczyć porady w formie doraźnej – często nawet przez telefon – będzie także opiniował umowy i dokumenty, powstające w toku pracy przedsiębiorstwa. Obsługa prawna firm obejmuje także przygotowywanie umów i innych dokumentów prawnych. Usługa tego typu będzie też, na ogół, obejmowała reprezentację przedsiębiorcy w sporach sądowych.
Obsługa prawna spółek
Jest to pakiet pomocy prawnej skierowanej do spółek. Usługa doradztwa i pomocy prawnej dla spółki wiąże się, przede wszystkim, z rozwiązywaniem skomplikowanych zagadnień prawa handlowego, dotyczącego spółek. Obsługa prawna spółek obejmuje także projektowanie umów ze wspólnikami oraz innych umów handlowych, a także rejestrację spółek. W zakres obsługi prawnej spółki będzie też wchodziło w grę, wspomniane powyżej, reprezentowanie przedsiębiorcy przed sądem.
Jak widać, korzystanie z profesjonalnych usług prawnych może pomóc w usprawnieniu wielu procesów, przebiegających podczas pracy przedsiębiorstwa czy spółki. Dodatkowo, wiąże się ono z oszczędnością czasu i nerwów związanych z rozstrzyganiem skomplikowanych problemów natury prawnej.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.