Instalacje fotowoltaiczne od lat cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Cenione są przez Polaków nie tylko na za możliwość pozyskiwania darmowej energii elektryczne, lecz także z powodu ich ekologicznego charakteru. Mało który inwestor jednak wie, że oprócz paneli fotowoltaicznych koniecznie trzeba zakupić również konstrukcje fotowoltaiczne.
Rodzaje konstrukcji fotowoltaicznych
Od czego trzeba zacząć wybieranie konstrukcji pod panele fotowoltaiczne? Na samym początku określić trzeba to, gdzie konkretnie montowana będzie fotowoltaika. W zależności bowiem od tego, gdzie będą wieszane panele, należy zastosować odpowiedni typ konstrukcji.Zdecydowanie największą popularnością cieszą się dachowe konstrukcje fotowoltaiczne. Montowane są oczywiście na dachu, dzięki czemu efektywnie wykorzystują jego powierzchnię.Innym bardzo popularnym rozwiązaniem są konstrukcje stawiane na gruncie. Poleca się je w sytuacji, gdy dach w powodów konstrukcyjnych nie może być dodatkowo obciążony panelami.Na sam koniec wspomnieć jeszcze trzeba o ostatnim typie konstrukcji fotowoltaicznej, czyli ściennym. W tym wypadku panele montuje się oczywiście na elewacji budynku.
Z czego powinna być wykonana konstrukcja pod panele fotowoltaiczne?
Zupełnie osobną sprawą jest to, z czego powinny być wykonane wysokiej jakości konstrukcje fotowoltaiczne. Konkretne tworzywo ma tu olbrzymie znaczenie, ponieważ nie tylko narażone będzie na niekorzystne działanie sił atmosferycznych, lecz dodatkowo może wpływać na konstrukcje dachu. Przykładowo zbyt ciężka konstrukcja fotowoltaiczna może zbyt mocno obciążać dach, co rodzić będzie ryzyko jego uszkodzenia.Na szczęście na rynku dostępne są różne rozwiązania, które doskonale sprawdzają się w nawet najcięższych warunkach pogodowych. Szeroki wybór gwarantuje również, że możliwe będzie dobranie ich pod każdą kieszeń.Jaka jest zatem najpopularniejsza konstrukcja pod panele fotowoltaiczne? Z całą pewnością klienci najczęściej sięgają po konstrukcje wykonane z metali nierdzewnych oraz aluminium. Gwarantują one nie tylko wysoką trwałość, lecz dodatkowo niską wagę. Oprócz tego równie często wybierane są także konstrukcje wykonane ze stali ocynkowanej lub też w całości cynkowane ogniowo.