Jakie są stopnie zaawansowania endometriozy?
Mnóstwo kobiet w wieku rozrodczym zostaje zdiagnozowanych w kierunku endometriozy. Mimo iż chorują one przez wiele lat, to choroba ta na początku nie daje żadnych objawów. Warto znaleźć specjalistę, który krok po kroku poprowadzi pacjentkę przez szereg badań oraz zaproponuje odpowiedni plan leczenia. Dzięki temu życie z endometriozą nie musi być trudne dla pacjentki.
Endometrioza – co to za choroba?
Endometrioza to bardzo poważna choroba, która charakteryzuje się obecnością tkanki endometrium poza macicą. Może spowodować w organizmie kobiety wiele zmian. Jak się okazuje w praktyce, ciężko ją zdiagnozować, gdyż nie daje typowych objawów.
Bardzo często pacjentki zgłaszają się do ginekologa na rutynową kontrolę i wówczas zostaje wykryty u nich guz endometrialny. Najczęściej wiąże się to z tym, iż pacjentka jest w zaawansowanym stadium choroby.
Endometrioza – stopnie zaawansowania choroby
Można wyróżnić cztery stopnie zaawansowania choroby. W pierwszym i drugim stadium zazwyczaj nie pojawiają się żadne objawy. Panie na początku regularnie miesiączkują, nie pojawiają się u nich żadne torbiele, nie odczuwają żadnego dyskomfortu.
Trzeci i czwarty stopień zaawansowania choroby wiąże się już z pewnymi objawami. Kobiety borykają się z przewlekłym bólem podbrzusza, z bólem podczas uprawiania seksu, z dyskomfortem podczas oddawania moczu. W zaawansowanym stadium choroby panie mają problem, by zajść w ciążę. U pań chorujących na endometriozę pojawiają się wahania nastroju oraz wahania wagi.
Endometrioza badania Katowice oraz leczenie
Zanim lekarz stworzy plan leczenia konkretnej pacjentki, powinien zlecić jej wykonanie niezbędnych badań. Pacjentki muszą wykonać między innymi: badania krwi, badania hormonalne, USG brzucha, USG jamy brzusznej.
Chociaż wciąż niewiele wiemy o endometriozie, istnieje kilka odkryć medycznych, które z czasem pomogły lekarzom w leczeniu kobiet z tym schorzeniem. Warto podkreślić, że najlepsze rezultaty w leczeniu można osiągnąć, gdy endometrioza zostanie wykryta w pierwszym stadium choroby.