Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?
Coraz więcej osób chce oszczędzać pieniądze. Warto podkreślić, że odkładanie gotówki do tak zwanej „skarpety” nie jest dobrym rozwiązaniem. Oczywiście, coraz mniej ludzi bierze pod uwagę taki wariant. Wszystko dlatego, że jest to opcja nie do końca bezpieczna. Poza tym takie pieniądze w ogóle na siebie nie pracują i nie można liczyć na żadne odsetki. Nic więc dziwnego, że coraz popularniejsze stają się konta oszczędnościowe. Obecnie oferta jest bardzo urozmaicona. Wybór jest spory i dużo osób nie wie na co finalnie się zdecydować. Czym zatem kierować się wybierając konto oszczędnościowe?
Warunki finansowe
Oczywiście, przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę warunki finansowe oferowane przez konkretny bank. Bardzo istotne jest również to, aby decydować się na instytucje, które są sprawdzone i ogólnie mają dobrą opinię wśród Klientów. Wtedy będziecie mieć pewność, że Wasza gotówka jest w 100% bezpieczna. Należy zaznaczyć, że – biorąc pod uwagę warunki finansowe – trzeba przyjrzeć się przede wszystkim oprocentowaniu. Bardzo ważnym parametrem jest także kapitalizacja odsetek. Należy dodać, że im częściej się ona odbywa, tym jest to bardziej korzystne dla Klienta. Analizując ofertę trzeba również zwrócić uwagę na zakres dostępnych kwot. Warto w tym celu korzystać z porównywarek internetowych. Dzięki temu w szybki sposób można dowiedzieć się o najlepszych ofertach w danym miesiącu. Warto poświęcić chwilę czasu, aby wszystko sobie dokładnie obliczyć – dzięki temu będziecie wiedzieć, które warunki finansowe są w danej sytuacji (szacując Wasze comiesięczne finanse i oszczędności) najbardziej korzystne.
Wymagania dodatkowe
Często jednak samo oprocentowanie czy kapitalizacja mogą być mylące. Wszystko dlatego, że nierzadko lepsze warunki finansowe w tym aspekcie wiążą się z wymaganiami dodatkowymi. Chodzi tutaj między innymi o konieczność założenia konta w konkretnym banku, jeśli jeszcze nie jesteście jego Klientami. Trzeba zatem bardzo dokładnie przeglądnąć wszystkie warunki. Należy wziąć pod uwagę również koszty prowadzenia rachunku. Może bowiem okazać się tak, że niższe oprocentowanie w banku x będzie finalnie lepszym wariantem niż nieco wyższe w instytucji y. Wszystko dlatego, że w tym drugim miejscu są wyższe koszty związane z prowadzeniem rachunku, co sprawi, że finalnie dana osoba zarobi po prostu mniej. Należy zatem zwrócić uwagę na wszelkie prowizje, opłaty za przelewy wewnętrzne, a także zewnętrzne.
Dlaczego warto skontaktować się z przedstawicielem wybranego banku?
Porównywarki internetowe to bardzo pomocne narzędzia. Niemniej jednak zawsze warto przed skorzystaniem z jakiejkolwiek oferty osobiście skontaktować się z przedstawicielem konkretnej instytucji. Wszystko po to, aby dowiedzieć się czy dane warunki są dalej aktualne.