Najlepsze konstrukcje fotowoltaiczne na dachy płaskie

amiston.pl - amiston (2) .jpg

Solidne i wytrzymałe konstrukcje fotowoltaiczne do zastosowania na płaskich dachach najczęściej przyjmują formę dużych stelaży. Producenci oferują wiele rodzajów mocować, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie wybrać najlepsze rozwiązanie.

Jakie systemy montażowe wybrać?

Najprostszym rozwiązaniem są funkcjonalne systemy montażowe bez balastu. Mowa tutaj oczywiście o prostych konstrukcjach wsporczych, które mocowane są bezpośrednio do powierzchni dachu za pomocą ciężkich bloków betonu. Największym atutem tego typu systemu jest oczywiście to, że zapewnia on zdecydowanie największą ochronę przed działaniem porywczego wiatru.

Dużym zainteresowaniem cieszą się również systemy montażowe, które obciążone są betonowymi blokami. Większość producentów oferuje metalowe wsporniki do paneli, które dodatkowo obciążone są betonowymi blokami. Jak łatwo się domyślić jako balast najczęściej stosuje się tradycyjne bloczki betonowe fundamentowe.

Kolejnym rozwiązaniem są systemy z zastosowaniem konsoli wyprodukowanej z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Konsole wypełnia się nie tylko wymienionymi wcześniej bloczkami betonowymi, ale również żwirem albo piaskiem.

O czym należy pamiętać przy zakupie konstrukcji fotowoltaicznych?

Aby wybrać najlepsze konstrukcje fotowoltaiczne dla nowej instalacji należy zwrócić uwagę oczywiście na wytrzymałość budynku. Wybór nowej konstrukcji fotowoltaicznej bardzo często zależy także od ceny. W dzisiejszych czasach zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem są niezawodne systemy oparte na stali ocynkowanej.

Nieco droższe są konstrukcje wykonane z elementów aluminiowych. Najwięcej zapłacić należy oczywiście za konstrukcje, które w całości wykonane są z aluminium.

Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że na dachach płaskich można zamontować również konstrukcje obrotowe. Tego typu rozwiązanie bardzo często stosowane jest również przy panelach fotowoltaicznych montowanych na gruncie. Konstrukcje obrotowe zaprojektowane zostały w taki sposób, aby automatycznie obracały się zgodnie z ruchem słońca. W dużej mierze to właśnie dzięki temu rozwiązaniu powierzchnia paneli cały czas ustawiona będzie na optymalny kąt padania promieni słonecznych. Jak łatwo się domyślić konstrukcje obrotowe są najdroższym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Pamiętać należy jednak o tym, że to właśnie dzięki niemu można znacząco zwiększyć wydajność całej instalacji fotowoltaicznej.