Czym różnią się przelewy SWIFT i SEPA?
Dużo Polaków systematycznie wykonuje rozmaite przelewy zagraniczne. Trzeba podkreślić, że każdy zleceniodawca takiej transakcji ma do wyboru opcje SEPA albo SWIFT. Czym różnią się poszczególne warianty? Która opcja jest tańsza? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.
SEPA – czym jest i gdzie można wysłać gotówkę?
Trzeba zaznaczyć, że system SEPA (z ang. Single Euro Payments Area) obejmuje tak naprawdę przelewy europejskie. Osoby, które decydują się na taką opcję mogą zrealizować transakcję w bankach, które tak na prawdę należą do jednolitego obszaru płatności. Na tym terenie najważniejszą walutą jest euro. Gdzie można wysłać pieniądze wybierając taki wariant? Jeśli zamierzacie wykonać przelewy zagraniczne i finalnie wybierzecie tryb SEPA, to będziecie mogli przesłać gotówkę do wszystkich krajów Unii Europejskiej. To jednak nie wszystko. Taka opcja gwarantuję też, że gotówka dojdzie również do Liechtensteinu, Monako, Andory, Szwajcarii, Norwegii czy na Islandię.
Czym cechuje się SWIFT?
Warto wiedzieć, że system przelewów tego typu daje szanse na zrealizowanie przelewów zagranicznych do państw, które w tym momencie nie należą do Unii Europejskiej. Co to oznacza w praktyce? Z trybu SWIFT (z ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) korzystają zatem osoby, które chcą wysłać pieniądze między innymi do Stanów Zjednoczonych, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Japonii, Chin itp. Jest to naprawdę bardzo ważna informacja. Wszystko dla ego, że obecnie wielu Polaków – z różnych względów – przebywa na stałe w rozmaitych zakątkach świata. Osoby, które chcą wysłać im pieniądze mogą jednak zrobić to korzystając z powyższej opcji.
Co jest tańsze?
Należy podkreślić, że nie ma odgórnie ustalonych stawek. To znaczy, że koszt przelewów zagranicznych tak naprawdę jest zależny od konkretnego banku, który będzie go realizował. Niemniej jednak trzeba zaznaczyć, że zazwyczaj tańsze są przelewy europejskie typu SEPA. Osoby, które chcą wykonać takie transakcje muszą liczyć się z wydatkiem zazwyczaj do 10 zł. Jak to jest w przypadku przelewów zagranicznych typu SWIFT? Tutaj także wszystko zależy od konkretnego banku. Rzecz jasna, takie transakcje są droższe – niestety nawet kilkunastokrotnie ! Jeśli chodzi natomiast o czas zaksięgowania przelewu na koncie odbiorcy, to mamy tutaj do czynienia ze zbliżonymi wartościami. Warto podkreślić, że przerwy zagraniczne są realizowane zazwyczaj w ciągu kilku dni roboczych. Ta kwestia również jednak zależy od konkretnego banku. Jeśli zatem komuś bardzo zależy na czasie, to warto przed zrealizowaniem tej transakcji porównać dostępne oferty w tym aspekcie i wybrać taką, która będzie najbardziej korzystna.